У виборі нового телефона більшу увагу ми звертаємо саме на екран телефона (чіткість та яскравість відтворення, швидкий відгук). Екрани на телефон є одними з найдорожчих запчастин для смартфонів. Їх ціна може становити навіть половину ціни девайса, тож слід обережно ставитися до його вибору та експлуатації.
У цій статті ми детальніше розглянемо типи дисплеїв та їх характеристики, блог інтернет-магазину AKS.ua.
Типи дисплеїв для телефону.
Існують різні дисплеї та типи екранів смартфонів. Наприклад такі як TFT, IPS, OLED, AMOLED, LCD, Super AMOLED, Infinity Display і т. д.
Кожен дисплей має свої особливості:
- якість зображення,
- яскравість,
- кути огляду і т. д.
Найактуальніших технологій виробництва екранів для смартфонів всього дві – LCD та OLED. Всі інші варіанти – це їх різновиди та маркетингові назви компаній.
LCD (Liquid Crystal Display)
В технології LCD використовується принцип поляризації світла: під впливом струму частинки в рідких кристалах повертаються і пропускають світлові хвилі із заданою віссю поляризації, в результаті субпікселі забарвлюються в один із основних кольорів спектру (червоний, зелений, синій). Спочатку матриці були пасивними, але такі дисплеї швидко розряджають батареї. Для вирішення проблеми до матриць додали TFT (Thin film transistor) – тонкоплівкові транзистори, які керують роботою кристалів або діодів. Так з’явилася на основі LCD матриця IPS.
Екран IPS – це підвид РК-екранів, у якому кристали забезпечують рівномірне розсіювання світла, а кути огляду IPS-дисплеїв наближені до 178°. Коли ви дивитесь під гострим кутом на дисплей, кольори залишаються без змін, але можуть трошки потемніти. Недоліком є великий час відгуку (5-10 мс).
З чого ж складається LCD дисплей телефону?
- з шару рідких кристалів,
- поляризаційної плівки,
- кольорового фільтра,
- підсвітки (світлодіодної),
- матриці транзисторів (TFT).
Переваги дисплея IPS типу:
- висока якість зображення (реалізовані технології синхронного повороту масиву кристалів та тонкоплівкових транзисторів, чіткість зображення);
- яскравість (стримані кольори які здаються більш натуральними, чистий білий колір);
- кут огляду (у IPS-дисплеїв становить 178 º, зображення буде видно під гострим кутом.);
- частота оновлення (стандартом вважається 60 Гц.,цілком достатньо для роботи з додатками та перегляду відео.);
- швидкодія(низька швидкість відгуку, у середньому 80-100 мс.,помітна лише фанатам відеоігор, для звичайної роботи її достатньо.);
- тривалий термін роботи дисплея;
- доступна вартість.
Недоліки:
- енергоефективність (для підсвічування потрібна більша витрата енергії, тож гаджет розрядиться швидше.);
- насиченість (відсутність глибокого чорного кольору);
- можуть з’являтися биті пікселі через те, що кристали застряють в одному положенні та перестають повертатися під дією струму;
- виробники поки що обмежують частоту оновлення кадрів 60 Гц.
Стандартний ремонт TFT дисплея полягає в його діагностиці, перевірці з’єднань з основною платою та заміною екрана на новий при потребі. Зазвичай заміна IPS дисплея телефону потрібна після падіння та удару об тверду поверхню. Сенсорна матриця та РК масив лопаються, і рідкі кристали витікають назовні.
OLED (Organic light-emitting diode)
В OLED технології для виробництва дисплеїв використовують світлодіод (червоний, зелений та синій). Вони утворюють піксель, яким керує контролер.Тому цій матриці не потрібне підсвічування. Завдяки цьому OLED-дисплеї тонші, ніж рідкокристалічні. Також в OLED технології відсутній повітряний прошарок між матрицею та сенсорним дисплеєм. Це покращує передачу кольору, зменшує час відгуку і збільшує кут огляду.
Переваги дисплея OLED типу:
- передача кольорів і яскравість (кольори насичені, глибокий чорний колір);
- кут огляду (180º, так що під будь-яким гострим кутом картинка відображається без спотворень кольору та контрастності.);
- частота оновлення (використовуються нові стандарти частоти оновлення кадрів 90 Гц, 120 Гц.);
- швидкодія (час відгуку 15-40 мс.,а у ігрових пристроїв 8,3 мс.);
- енергоефективність(органічним світлодіодам не потрібне постійне підсвічування тож буде менша витрата енергії. Використовуючи темну тему на телефоні можна гарно заощадити заряд батареї.);
- екран тонкий і його можна вигинати.
Недоліки:
- мерехтіння пікселів;
- вигорання пікселів;
- мінімальний термін служби органічних світлодіодів (менше 3-х років);
- висока вартість;
- велика чутливість до вологи (через відсутність повітряного прошарку);
Є декілька типів матриці OLED дисплеїв:
- Passive Matrix OLED - це перше покоління матриць цього типу. Одночасно використовувалися кілька малопотужних контролерів, що призводило до низького рівня чіткості та контрастності зображення. Потужності цих контролерів вистачає на невеликі дисплеї (до 3 дюймів).
- AMOLED -технологія відрізняється в управлінні світловипромінюючих елементів, використовується активна матриця. До кожного осередку підключений свій транзистор, який управляє яскравістю. Ці технології дозволили створити гнучкі екрани, та екрани, які складаються.
- P-OLED - це та сама AMOLED матриця, тільки на пластиковій підкладці. Вона тонша за AMOLED і її можна гнути. Так що виділення P-OLED в окрему категорію певною мірою є маркетинговим ходом.
Підсумуємо: телефон з OLED дисплеєм буде гарним вибором для фанатів ігор. Їх матриці дозволяють заощаджувати заряд смартфону та дають можливість плавної роботи інтерфейсу за рахунок високої частоти оновлення.
Скільки насправді існує типів матриць
Тепер поговоримо з вами про маркетингові новинки найбільших виробників смартфонів. Рекламні ходи, які ми сприймаємо за окремі типи екранів телефону, але насправді вони не відрізняються від IPS та AMOLED дисплеїв.
Retina (продукція від Apple)
Під значення Retina підпадає абсолютно кожен сучасний смартфон з IPS та AMOLED дисплеєм. Головна їх відмінність - висока щільність пікселів, вони залишаються непомітними для людського ока. Використовується для позначення дисплеїв з роздільною здатністю вище 300 ppi.
Екран PLS або Super AMOLED (розробка компанії Samsung)
PLS (Plane To Line Switching) - це ексклюзивна технологія виробника Samsung, розробка якої близька до IPS.
Панелі Plane To Line Switching мають досконалу структуру й забезпечують кращу якість зображення. В PLS покращено більшість технічних параметрів і візуальних властивостей.
Переваги матриці PLS:
- висока швидкість відгуку та щільність пікселів;
- низький рівень мерехтіння;
- низький рівень енергоспоживання;
- висока роздільна здатність екрану;
- технології HDR;
- яскравість (1,100 кд/м2);
- кут огляду (178º);
- відмінна передача кольору та контрастність (більш безпечний для очей ніж IPS);
Недоліки:
- недостатня технологічність (порівняно з панелями нових поколінь);
Super AMOLED - екрани, які відрізняються від OLED/AMOLED матриць лише сенсорною панеллю, яка клеїться до дисплея. Позбавлена повітряного шару. Завдяки чому підвищується чіткість зображення, яскравість, відсутні відблиски. Що в свою чергу завдає менше шкоди очам.
Переваги матриці Super AMOLED:
- може бути більш тонким, ніж рідкокристалічні аналоги;
- яскравість картинки регулюється зміною яскравості окремих пікселів;
- низький рівень енергоспоживання;
- на яскравому сонці картинка сприймається краще;
Недоліки:
- вартість;
- вигорання пікселів;
- з часом зменшується яскравість;
- мерехтіння пікселів;
Смартфон з OLED дисплеєм буде гарним вибором для геймерів і тих користувачів, які не мають реакції на мерехтіння пікселів.
Висновки: яку матрицю краще обрати
Опираючись на всю вище перераховану інформацію, можемо зробити висновки. Якщо ви не фанат ігор і полюбляєте природні кольори, то ваш вибір зупиниться на дисплеї IPS типу. Вони найнадійніші, економічно вигідні та витривалі.
Якщо ви полюбляєте дуже яскраву картинку та високу насиченість екрану - обирайте смартфон с OLED дисплеєм. Але пам'ятайте, що довготривала робота з таким екраном навантажує очі. Якщо ви займаєтеся обробкою зображень або відеороликів, то вам варто розглянути смартфон Samsung з Amoled екраном. Він краще заощаджує енергію, завдяки чому такий гаджет можна довго використовувати в автономному режимі. Також він більш щадний для зору. Ціна такого дисплея відповідає його якості.
Тож обираючи новий дисплей, орієнтуйтесь на свої потреби, характеристики вашого телефону та бюджет. До того ж, деякі типи матриць притаманні конкретному бренду. Якщо в вас є прихильність до певної торгової марки, вся продукція фірми може бути виготовлена на базі конкретного типу екрана.